Przebudzenie ;)

Airshow 2011  /   /  By Smoke On!

Po zimowym śnie czas na powrót do pokazowej zajawki. A ten sezon zapowiada się całkiem interesująco :). Zaczynamy tradycjnie Małopolskim Piknikiem Lotniczym na lotnisku w Czyżynach. Co do szczegółów to jak na razie znana jest jedynie data – czyli tradycyjnie ostatnio weekend czerwca (25 – 26.06.2011). Na listę sprzętu pewnie chwile jeszcze poczekamy.

Tydzień później (1-2.07.2011) odbywają się pokazy AirPower w Zeltweg w Austrii. Będziemy tam po raz pierwszy, jednak sądząc po relacjach innych spotterów miejsce jest dość ciekawe, zarówno ze względu na położenie u podnóża gór jak i na sprzęt pojawiający się na tych pokazach. W 2011 będą to między innymi: Typhoon (Niemcy, Austria), F-16 Fighting Falcon (Dania, Belgia, Holandia, Norwegia), Alpha Jet (Francja), Saab 105, F/A-18 Hornet (Szwajcaria), zespoły: Frecce Tricolori, Turkish Stars, Saudi Hawks, Krile Oluje, Patruille Suisse, Flying Bulls, Breitling Team. Ciekawie zapowiada się część z historycznymi samolotami. W powietrzu zobaczymy między innymi: F4U-4 Corsair, P-38 Lightning, B-25 Mitchell, Messerschmitt Bf 109, DH-100 Vampire, DH-112 Venom, Saab 29 Tunnan. Przez krótki okres czasu były też informacje na temat występu naszego MiGa-29, jednak w chwili obecnej nic na ten temat nie wiadomo.

27-28 sierpnia przenosimy się do Radomia. O ile pogoda nie pokrzyżuje planów (odpukać), to lista jak na razie robi całkiem miłe wrażenie: wreszcie w locie zaprezentują się nasze Su-22 ze Świdwina i to w parze. Kolejne atrakcje to zespoły Patruille Suisse, Frecce Tricolori, Krila Oluje. Po dłuższej przerwie na radomskim niebie ponownie zaprezentują się Francuzi z Patrouille de France. Belgijskie Siły Powietrzne również wystawią swój zespół Hardship Red latający na samolotach Marchetti SF-260. Belgowie wystąpią także w solowym pokazie F-16. Z USA w przelocie zaprezentuje się B-52 Stratofortress. Z Holandii przyleci ulubieniec publiczności, czyli RNLAF F-16 Demo Team. Zapowiadany jest także pokaz maszyny z Battle of  Britain Memorial Flight, jednak na razie brak informacji odnośnie typu maszyny. Lista wciąż jest otwarta,  zapowiadana jest także duża niespodzianka, jednak jak na razie brak przecieków co to może być.

Sezon zakończymy w Ostrawie na kolejnym NATO Days (24-25.09.2011). w chwili obecnej z potwirdzonych występów m.in. Red Arrows, Turkish Stars, norweski F-16, holenderski F-16, włoski Typhoon. Jak na razie niewiele ale lista zapewne będzie znacznie bogatsza – do września jeszcze daleko.

Podsumowując – sezon zapowiada się całkiem ciekawie. Zapewne dojdzie jeszcze kilka pikników typu Góra Żar, Bielsko-Biała, jednak o tym będę pisał na bieżąco. Czas odczyścić sprzęt i zakupić parę brakujących gadżetów.

 

Niestety odpadły jakże fajne pokazy NLD w Piestanach na Słowacji. Organizatorzy niestety nie podołali finansowo z tą edycją. Szkoda bo miejsce było dość ciekawe, pokazy w zeszłym roku całkiem niezłe no i blisko Krakowa. Na otarcie łez “italianiec na jurku” z Zeltweg w 2009 roku:

i małe wspomnienie z Piestan – Słowacki MiG-29 w pięknych pikselkach.

PS. mały uśmiech do Małżona żeby i w tym roku był superstilodriverem ;)

 

Podobne

Na YouTube znaleźliśmy dobrej jakości ponad 2 godzinny film z ostatniej edycji pokazów Airpower w...

“…Drugi dzień był tym, na który czekałem. Szukaliśmy miejscówki poza lotniskiem. Odpuściliśmy na ten...

“…Po rasowym gangu nastała chwila ciszy bo za chwilę powietrze przeszył nie mniej rasowy huk...