Początek sezonu w tym roku zaczął się dla nas niespodziewanie później. Nie mogliśmy być na poznańskiem Aerofestiwalu, więc pierwszymi pokazami w sezonie został Małopolski Piknik Lotniczy. Tegoroczną “gwiazdą” został samolot P-51 Mustang “Louisiana Kid” za sterami którego usiadł właściciel maszyny – Wilhelm Heinz. Nam, udało się zbliżyć do samolotu nieco mocniej, ze względu na możliwość zainstalowania naszej kamery GoPro w kabinie Mustanga podczas dwóch sobotnich przelotów pokazowych. Ciasna kabina “warbirda” była chyba najgorętszym miejscem pod słońcem :) ale jakże pięknym! Swoje kamery mieliśmy również w maszynie bardziej ekstremalnej – Extra 330SC Marka Choima, którego serdecznie pozdrawiamy z tego miejsca :) Kamery znalazły się przed kabiną oraz na końcu lewego płata podczas niedzielnych pokazów.

Same pokazy w tym roku zrobiły się jakby nieco mniej widowiskowe – latanie było jeszcze wyżej i jeszcze dalej niż rok temu. Względy bezpieczeństwa oraz urzędnicy z  ULC powoli zaczynają “dobijać” tą imprezę, jednak nie da się tego uniknąć – co raz więcej wysokich dźwigów i bloków niemalże na podejściu do pasa, napowietrzna linia  energetyczna czy bliskość centrum handlowego nie ułatwiają zadania organizatorom a przede wszystkim pilotom.

Na Czyżyńskim lotnisku spędziliśmy dwa dni, trenując rękę po długiej przerwie w fotografowaniu. Miejsce , z którego fociliśmy to standardowo już górka “medialna” tym razem jakby bardziej zarośnięta, ale bez cystern przy pasie (w końcu). Pułapy lotów ustalone przez ULC nie specjalnie sprzyjały fotografowaniu w powietrzu więc w dużej mierze skupiliśmy się na kadrach z podejścia do pasa ale niestety w tym roku mniej maszyn stacjonowało na lotnisku w Czyżynach – spora część po swoim pokazie odlatywała na lotnisko Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku, gdzie również i my byliśmy w niedziele. Trochę naszych kadrów z XII Małopolskiego Pikniku Lotniczego poniżej.

Dziękujemy pilotom Markowi Choimowi oraz Wilhelmowi Heinzowi za możliwość fotografowania z trochę innej perspektywy, oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie za możliwość wejścia do 8 Bazy Lotnictwa Transportowego podczas piątkowego przylotu P-51 Mustang.

Tekst: Jarek Nakielny
Zdjęcia: Adam Nakielny, Jarek Nakielny

 

 

Podobne

Są takie momenty kiedy historia dzieje się   na naszych oczach. Tak właśnie było 13 i 14 sierpnia...

Kolejne NATO Days już za nami, co również oznacza że dla nas zakończył się sezon. Jak na większość...

Przerwa w sezonie pokazowym to czas służący innym zajęciom niż tylko obrabianie zdjęć z kolejnych...