Początek sezonu w tym roku zaczął się dla nas niespodziewanie później. Nie mogliśmy być na poznańskiem Aerofestiwalu, więc pierwszymi pokazami w sezonie został Małopolski Piknik Lotniczy. Tegoroczną “gwiazdą” został samolot P-51 Mustang “Louisiana Kid” za sterami którego usiadł właściciel maszyny – Wilhelm Heinz. Nam, udało się zbliżyć do samolotu nieco mocniej, ze względu na możliwość zainstalowania naszej kamery GoPro w kabinie Mustanga podczas dwóch sobotnich przelotów pokazowych. Ciasna kabina “warbirda” była chyba najgorętszym miejscem pod słońcem :) ale jakże pięknym! Swoje kamery mieliśmy również w maszynie bardziej ekstremalnej – Extra 330SC Marka Choima, którego serdecznie pozdrawiamy z tego miejsca :) Kamery znalazły się przed kabiną oraz na końcu lewego płata podczas niedzielnych pokazów.

Same pokazy w tym roku zrobiły się jakby nieco mniej widowiskowe – latanie było jeszcze wyżej i jeszcze dalej niż rok temu. Względy bezpieczeństwa oraz urzędnicy z  ULC powoli zaczynają “dobijać” tą imprezę, jednak nie da się tego uniknąć – co raz więcej wysokich dźwigów i bloków niemalże na podejściu do pasa, napowietrzna linia  energetyczna czy bliskość centrum handlowego nie ułatwiają zadania organizatorom a przede wszystkim pilotom.

Na Czyżyńskim lotnisku spędziliśmy dwa dni, trenując rękę po długiej przerwie w fotografowaniu. Miejsce , z którego fociliśmy to standardowo już górka “medialna” tym razem jakby bardziej zarośnięta, ale bez cystern przy pasie (w końcu). Pułapy lotów ustalone przez ULC nie specjalnie sprzyjały fotografowaniu w powietrzu więc w dużej mierze skupiliśmy się na kadrach z podejścia do pasa ale niestety w tym roku mniej maszyn stacjonowało na lotnisku w Czyżynach – spora część po swoim pokazie odlatywała na lotnisko Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku, gdzie również i my byliśmy w niedziele. Trochę naszych kadrów z XII Małopolskiego Pikniku Lotniczego poniżej.

Dziękujemy pilotom Markowi Choimowi oraz Wilhelmowi Heinzowi za możliwość fotografowania z trochę innej perspektywy, oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie za możliwość wejścia do 8 Bazy Lotnictwa Transportowego podczas piątkowego przylotu P-51 Mustang.

Tekst: Jarek Nakielny
Zdjęcia: Adam Nakielny, Jarek Nakielny

 

 

Podobne

Nowotarski Piknik Lotniczy rozpieszcza co roku. Zdążyliśmy już chyba wszyscy do tego przywyknąć, że...

Fajera, czyli Śląski Airshow to impreza dosyć młoda na mapie krajowych pokazów, jednak w tym roku...

W tym roku udało się odczarować deszczową aurę poprzednich edycji NATO Days, mimo że piątkowa...